Wino z aronii przepis

aronia wino

Przepis ten jest na 10l wina ok 13%

Składniki:

  • 7 kg aronii
  • 5 l wody
  • 2 kg cukru
  • drożdże do wina czerwonego
  • 4 g pożywki do drożdży

Ponieważ aronia ma cierpki smak a wino może być gorzkie, warto przed przystąpieniem do produkcji zamrozić owoce aronii na 3 dni. W tym czasie należy przygotować zaczyn z drożdży i pożywki.

Po rozmrożeniu owoców należy je rozdrobnić i zmiażdżyć. Tak uzyskaną miazgę zalewamy 2l gorącej wody ok. 90° w celu zabicia dzikich drożdży, które mogą znajdować się na naszych owocach i wpłynąć na fermentację.

W pozostałych 3l wody rozpuszczamy cukier. Cukier powinno się dodawać w dwóch porcjach, drugą porcję dodajemy po ok. tygodniu fermentacji gdy jest ona już bardzo intensywna. W przypadku naszego przepisu wyglądałoby to następująco - najpierw dodajemy 1,25kg cukru rozpuszczonego w dwóch litrach wody - po tygodniu 0,75kg cukru rozpuszczonego w litrze wody.

Teraz wszystko zlewamy do butli i czekamy aż ostygnie do temperatury nie wyższej niż 30°, ponieważ powyżej tej granicy drożdże będą ginąć.

Do tak przygotowanego moszczu dodajemy nasz zaczyn drożdżowy, butlę zatykamy rurką fermentacyjną i odstawiamy w ciepłe miejsce, żeby drożdże mogły fermentować.

W zależności od temperatury otoczenia fermentacja trwa od 2 do 3 tygodni. Po tym okresie oddzielamy młode wino od owoców. Przelewamy do butli i odstawiamy na 6 tygodni. Po tym okresie znowu zlewamy wino z nad osadu.

Ściąganie wina z nad osadu należy powtórzyć jeszcze 2-3 razy w odstępstwie ok. 4 tygodni.

Nasze wino jest gotowe do pierwszego spożycia po ok. 6 miesiącach. Oczywiście najlepiej zakorkować je w butelki odstawić w ciemne i chłodne miejsce i leżakować.