Otrzymywanie moszczu należy zacząć od odważenia odpowiedniej porcji owoców przeznaczonych do przerobu. Należy pamiętać, że wydajność moszczu nie jest jednakowa dla wszystkich owoców i jest uzależniona od stopnia dojrzałości, soczystości oraz sposobu ich wyciskania.
Kolejny etap to przebieranie owoców, jest to bardzo ważne, żeby usunąć owoce zepsute, zapleśniałe, wszystkie zanieczyszczenia oraz liście i gałązki. Jeśli nie przebierzemy dokładnie naszych owoców, to musimy liczyć się z negatywnym wpływem na proces fermentacji oraz późniejszym gorszym smakiem wina.
Teraz można przejść do mycia owoców. Niektórzy twierdzą, że owoców nie powinno się myć, gdyż usuwamy z owoców drożdże i przez to fermentacja będzie utrudniona. Jednak gdy fermentacje chcemy przeprowadzić za pomocą czystych kultur drożdży, należy pilnować żeby jak najmniej dzikich drożdży oraz drobnoustrojów przedostało się do przygotowywanego moszczu.Dlatego konieczne jest dokładne umycie lub płukanie owoców.
Z tak przygotowanych owoców możemy wycisnąć moszcz. Robimy to za pomocą specjalnych pras, elektrycznej sokowirówki lub maszynki ręcznej. Pozostałe wytłoczyny po wyciśnięciu moszczu zalewamy niewielką ilością gorącej wody na 2-3 godziny. Po tym czasie należy odcisnąć i dolać do wcześniej otrzymanego moszczu.
Nasz moszcz jest już gotowy teraz można przejść do jego doprawiania.