Wino domowe

butelki

Lato oraz początek jesieni to idealny okres żeby rozpocząć produkcję swojego własnego wina. Powiązane to jest z dużą dostępnością świeżych owoców, które mogą pochodzić przede wszystkim z przydomowego ogrodu.

Wyrób wina nie jest trudnym zajęciem, jednak wymaga dużo pracy i wolnego czasu. Do produkcji wina możemy praktycznie użyć wszystkich dostępnych owoców (szczegółowe przepisy znajdują się w dziale wino-przepisy). Najważniejsze żeby owoce, które zostaną użyte były dobrej jakości i dojrzałe.

Co potrzebujemy żeby zacząć produkcję czyli składniki: owoce, woda, cukier, drożdże winiarskie, pożywka dla drożdży.

Należy pamiętać, że drożdże do wina trzeba przygotować trzy dni przed planowanym wlaniem do moszczu. Robimy to w słoiku lub butelce 0,5l. Zalewamy do 3/4 objętości wodą dodajemy 3 łyżki cukru, po czym całość mieszamy aż cukier się rozpuści. Do tak przygotowanego roztworu dosypujemy pożywkę oraz drożdże, całość mieszamy. Butelkę lub słoik zamykamy szczelnie gazą lub watą i odstawiamy w ciepłe miejsce, pamiętając żeby kilka razy dziennie wstrząsnąć pojemnikiem. Po 3 dniach mamy już namnożone drożdże i możemy tak przygotowany nastaw drożdżowy dodać do moszczu.

 Moszcz winny to odpowiednio przygotowane owoce lub mieszanka różnych owoców oraz cukru i wody. Należy przygotować go według przepisu dla różnych owoców jest on odmienny. Powiązane to jest z ilością cukru w poszczególnych owocach.

Przygotowanie moszczu. Obieramy wszystkie owoce z ogonków i szypułek. Tak obrane owoce należy rozgnieść i wlać do butli. Następnie w wodzie rozpuszczamy cukier, a po ostudzeniu syropu wlewamy go do butli. Nie wlewa się najczęściej całości przewidzianego cukru na raz, dzielimy to na dwa razy i drugą porcję dodajemy po kilku dniach. Do tak przygotowanego moszczu dodajemy wcześniej przygotowane drożdże. Butlę można początkowo zatkać watą, gdyż początkowa fermentacja bywa bardzo burzliwa. Po 3 dniach watę można zastąpić rurką fermentacyjną wypełnioną wodą. Fermentacja zaczyna się już w ciągu kilkunastu godzin i trwa w zależności od warunków od 6 do 10 tygodni.

Po okresie fermentacji należy zlać wino i owoce które zostały wyrzucamy. Tak uzyskane wino wlewamy ponownie do butli i wstawiamy w chłodne i ciemne miejsce, żeby się klarowało - można do tego użyć specjalny klarownik.

Wyklarowane wino nadaje się już do spożycia, oczywiście im dłużej je leżakujemy tym bardziej zmienia ono swój smak. Ale kwestia leżakowania oraz butelkowania to odrębny temat.

Cały cykl produkcyjny to minimum sześć miesięcy, po tym okresie wino najczęściej nadaje się już do spożycia. Późniejsze leżakowanie to już kwestia indywidualna.