Kupując półlitrową butelkę piwa niejednokrotnie zastanawiamy się ile kosztuje browar wyprodukowanie złotego napoju, czyli jaki jest rzeczywisty koszt surowców?
Nawet 25 groszy - tyle w przypadku zastosowania najtańszych surowców browar kosztuje wytworzenie pół litra piwa. Te podstawowe surowce potrzebne do wyprodukowania piwa to: woda, słód, chmiel i drożdże. Jednak nie jest regułą, że każdy producent może zamknąć się w takiej kwocie, koszt produkcji poszczególnych browarów może zamykać się w kwocie nawet 1zł. Ale to i tak dużo mniej niż średnia cena za jaką kupujemy piwo w sklepie. Co jest doliczane jeszcze do ostatecznej ceny trunku? Pozostałe koszty to transport, reklama i marketing, marże hurtowników, handlowców, sklepów, zysk browaru i oczywiście podatki. Jak to się przedstawia procentowo.
Koszt browaru czyli surowce, pozostałe koszty, marketing, transport i zysk stanowi ok. 37% ceny piwa. 28% stanowią marże handlowe. I zostają podatki, które pochłaniają aż 1/3 ceny dokładnie 35% ceny w sklepie podatek VAT to 18%, akcyza 15% oraz CIT 2%. Na obniżkę podatków oraz akcyzy liczyć nie możemy. Producenci mogą manewrować ceną, tylko dzięki wykorzystywaniu tańszych surowców, jednak to bezpośrednio odbija się na jakości piwa.
Polski rynek to 25 liczących się producentów. Cztery na dziesięć sprzedanych piw pochodziło od producentów takich marek jak Lech, Tyskie i Żubr. Statystyczny Polak w 2012 roku wypił 98 litrów piwa, na obecny rok prognozy przewidują lekki wzrost.